Skausmingas Dievo laukimas

Skausmingas Dievo laukimas

Simone Weil (Simona Vėj, 1909–1943) – viena iš didžiausių XX amžiaus asmenybių, pagarsėjusi ne tik savo filosofiniais, teologiniais, socialiniais veikalais, bet ir savo gyvenimo istorija. Prancūzų filosofo Alaino mokinė, baigusi filosofijos studijas, dalyvavo Ispanijos pilietiniame kare, dirbo gamykloje ir tarnavo pas ūkininką, kad iš arti pažintų kitokį pasaulį. Per Antrąjį pasaulinį karą pasitraukusi į JAV, o vėliau persikėlusi į Londoną, badavo dalydamasi savo tėvynainių likimu, išseko ir mirė nuo džiovos trisdešimt ketverių metų.

Visos Simone Weil knygos pasirodė jau po jos mirties. Jos neretai lyginamos su M. de Montaigne’io „Esė“ ir B. Pascalio „Mintimis“. S. Weil kūryba ir gyvenimas darė įspūdį daugeliui žymių žmonių: prancūzų rašytojams A. Camus ir A. Gide’ui, vokiečių filosofui E. Frommui, ne vienam lenkų menininkui: poetui Cz. Miłoszui, kino režisierei A. Holland, teatro režisieriui K. Lupai, lietuvių rašytojams A. Nykai-Niliūnui ir J. Ivanauskaitei.

Gimusi žydo agnostiko šeimoje, Simone Weil priartėjo prie katalikybės, bet nesiryžo apsikrikštyti. Jos asmeniniai išgyvenimai ir dvasinės abejonės itin ryškiai atsispindi knygoje „Dievo laukimas“, kurią po jos mirties sudarė du jos draugai, kunigas Josephas Marie  Perrinas ir savamokslis teologas Gustave’as Thibonas, įtraukdami į ją Simone Weil laiškus, rašytus J.-M. Perrinui 1942 m., dramatišku Antrojo pasaulinio karo metu, ir kelias esė: „Apmąstymai apie tinkamą mokslo panaudojimą mokykloje Dievo meilei ugdyti“, „Dievo meilė ir nelaimė“, „Numanomos Dievo meilės formos“, „Apie „Tėve mūsų“.

Visame pasaulyje Weil kūryba skaitoma dėl jos dvasinio gyvenimo autentiškumo, filosofinio mąstymo. Jos mintys, susipynusios su krikščionišku misticizmu, įveda skaitytoją į slaptingą erdvę, kurioje atsiveria sudėtinga ir gili dvasinė patirtis.

„Dievo laukimas“ kelia daugybę klausimų, susijusių su kiekvieno iš mūsų pašaukimu, kuris suprastinas kaip esminis būvis ir nuolatinė vidinė kova, nužeminant save ir iškeliant Dievą. Ši knyga atskleidžia, kaip Simone išgyveno atsiskyrimą nuo sakramentų, kaip kančioje pasitelkusi dėmesį išmoko laukti Dievo, kai atrodė, jog Jo nėra, kaip šis dėmesingas laukimas ją nuvedė į savęs atsižadėjimą ir mistinės meilės Dievui patyrimą. Ši knyga kartu su 2015 m. lietuviškai išleistu jos veikalu „Sunkis ir malonė“ stebina brandžiu jaunos moters intelektu ir neįtikėtinu sąžiningumu, jaudina skausmingu tyrumo ir Dievo ilgesiu.


Simone Weil, Dievo laukimas

Iš prancūzų kalbos vertė Diana Bučiūtė
Viršelio dailininkas Romualdas Balinskas

Įsigyti šią knygą galima ČIA

Dalintis