Apie rytojaus baimę ir amžinybės paslaptį

Apie rytojaus baimę ir amžinybės paslaptį

Gyvenimo ruduo – ypatingas laikotarpis, galbūt pats ypatingiausias. Tačiau pripažinkime: daugiau žmonių tiesiog sulaukia garbaus amžiaus, nei sugeba suprasti, kad jų metai yra didelė dovana. Ne kiekvienas moka teisingai įvertinti savo metus ir jais džiaugtis. Jaunimas šiuos žmones vadina „senjorais“, „vyresniais“, „vyresniąja karta“, netgi „senukais“, tačiau viduje jie jaučiasi tokie, kokie buvo. Žinoma, išskyrus metų skaičių. Ką reiškia senti, tapti vyresniu visuomenės nariu, senjoru? Kas atsitinka, kai suskaičiuojame savo metus ir nejučia nustembame, kad sulaukėme tokio amžiaus? Ar sulaukus senatvės dingsta viskas, kas buvo gera ir teikė pilnatvę? Kas yra ta senatvė? Betikslės egzistencijos ar naujo gyvenimo pradžia?

Kiekvienas gyvenimo tarpsnis yra atskira nepertraukiamos gyvenimo tėkmės dalis. Kiekvienas jų leidžia mums atsinaujinti ir turi savo tikslą. Vėlyvasis suteikia laiko įsisavinti ankstesnius. Šiems metams – pamatuotai aktyviems, kupiniems brandos, patirties ir smalsumo, socialiai svarbiems ir dvasiškai reikšmingiems – lemta būti gerais metais. Senatvė yra prasminga, nesvarbu, kaip gyvename, kokių socialinių išteklių esame sukaupę. Kiekvienas gyvenimo etapas turi savo tikslą, ir paskutinio etapo tikslas nė kiek nenusileidžia ankstesniems. „Gerai nugyvento gyvenimo vakaras, – rašė prancūzų moralistas Joubert’as, – įžiebia žibintus.“ Brandūs metai nušviečia ne tik mus, bet ir mūsų artimuosius. Ir mes turime dėl to pasistengti. Tiesą sakant, vėlyvieji gyvenimo metai yra vieni geriausių ir reikšmingiausių. Tik svarbu suprasti, kodėl.

Gal jau priartėjote prie senatvės slenksčio ir gavote pirmąją pensiją? Gal jums neduoda ramybės tėvų problemos ir apskritai vyresnio amžiaus keliami iššūkiai? Gal tiesiog norite pasvarstyti apie senėjimo padarinius savo pačių gyvenimui? Ši knyga – kaip tik jums. Nebūtina jos skaityti ištisai ar nuosekliai. Kaip ir su pačiu brandžiu amžiumi, su ja verta susipažinti palengva, mąsliai ir rimtai. Po vieną temą. Prie šių puslapių dera grįžti nuolat, bent jau siekiant pajusti gyvenimo pulsą, keliaujant nuo vieno klausimo prie kito, iš vieno gyvenimo dešimtmečio į kitą. Brandžiame amžiuje prasideda visiškai naujas gyvenimas. Bėgantys metai ne vien dovanoja malonę vis dar egzistuoti – jie suteikia galimybę gyventi ypač gyvai.


Joan Chittister, Metų dovana

Iš anglų kalbos vertė Ina Jakaitė
Viršelio dailininkas Romualdas Balinskas

Įsigyti šią knygą galima ČIA

Dalintis