Paauglystė: kiek problemų ir klausimų!

Paauglystė: kiek problemų ir klausimų!

Liaudies išmintis byloja – maži vaikai, maži rūpesčiai. Bet kai jie paauga… Tada dūsauja visi – ir rūpestingieji tėvai, ir nuvargę mokytojai, ir visko matę socialiniai pedagogai. Ką jau kalbėti apie patį vaiką, belieka tik įsivaizduoti, kaip jam sunku įžengti į tą baisiąją paauglystę ir suvaldyti perversmą, kuris ištinka jį visą: jo kūną, mintis, socialinį bendravimą, pasaulėjautą. Juolab kad nėra nei patirties, nei išminties, nei atspirties, o tik kunkuliuojantis gyvybingumas. Dažnai vaiko santykis su tėvais nutolsta šviesmečiais, o atsiverti draugui ar draugei paauglio akimis atrodo labai rizikinga. Užsidaryti, pasislėpti – štai geriausias sprendimas! O, kad taip užsislaptinus būtų galima pratūnoti kokius penkerius metus. Bet visi, net ir patys paaugliai, žino, kad tai neįmanoma. Taigi, tuo metu, kai, vaizdžiai kalbant, paauglio ar paauglės kūne ir galvoje sproginėja petardos, jie, tėvų, pedagogų, kaimynų ir visų kitų pamokslautojų nuomone, privalo atitikti savo įsivaizduotus ir kitų primestus standartus! Užprogramuotas konfliktas. Bet koks – tiek vidinis, tiek išorinis.

Padėti mums ir mūsų vaikams suprasti, kas darosi jų galvoje paauglystės metu, galėtų E. Giordano, T. Lasconi ir G. Boscato knyga „Tėvai, spuogai ir kiti paauglystės rūpesčiai“. Tai lyg pirmosios pagalbos vadovėlis, kurį galima skaityti labai įvairiai. Galima pasiūlyti vaikui įvardyti labiausiai kamuojančią problemą ir surasti atsakymą arba skaityti kasdien po vieną skyrelį ištisai. Taip pat galima paprašyti, kad perskaitytą skyrelį jis aptartų su jumis. Tuomet pasijustumėte lyg netikėtoje ir smagioje kelionėje paauglystės kalnais, kai atstumas tarp jūsų ir vaiko mažėja, o jūs imate mėgautis vaizdinga panorama ar besimainančiu oru. Ir kaskart, įveikę dar vieną sunkumą, tampate stipresni. Kartu. Ir net jei jūsų vaikas skaitys šią knygą vienumoje, be ypatingų pasidalijimų, tai bus didelis pasiekimas ir pagalba jam, nes aiškumo, kas vyksta ir ką su tuo daryti, nori visi.

Knyga suteikia palengvėjimą, kad savo jausmuose, kylančiose iš įvairių situacijų, nesi vienišas – tą patį išgyvena ir kiti paaugliai. Tik dėl didžiulio nesaugumo jausmo dauguma užsidangsto Berlyno sienos storio kaukėmis, kad aplinkiniai nematytų, kas verda viduje. Ši knyga lyg veidrodis parodo tave patį ir leidžia pažvelgti į kito vidų. Nes ne kiekvienas moka atpažinti ir įvertinti savus baubus. Ypač, jei jausmai – tabu šeimoje. „Kas pradeda griauti sienas, tas už jų atranda spalvotą, judrų ir gyvą pasaulį“, – pakiliai teigiama itališkos dvasios kupinoje knygoje „Tėvai, spuogai ir kiti paauglystės rūpesčiai“ .

Tikslus problemų įvardijimas, neilgas kiekvieno skyriaus tekstas, kaskart jo gale Z kartos taip mėgstamas testas įžiebs šviesą ir taps lengviau orientuotis aplinkoje. Ir… bent retkarčiais paspausti tinkamą mygtuką savęs valdymo pulte.


E. Giordano, T. Lasconi, G. Boscato, Tėvai, spuogai ir kiti paauglystės rūpesčiai 

Iš italų kalbos vertė Ina Jakaitė
Viršelio dailininkas Romualdas Balinskas

Įsigyti šią knygą galima ČIA

Dalintis